ЄДРПОУ і ЄДР – в чому різниця ?

ГлавБухАрик

Осінт-профанатор
Реєстрація
01.01.24
Місто
Kyiv
На сьогодні Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців (ЄДР), створений відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців“, забезпечує накопичення інформації про юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців.

ЄДР створений і ведеться Державним комітетом України з питань регуляторної політики та підприємництва, який є його розпорядником та адміністратором. Проводять державну реєстрацію та вносять відомості до ЄДР державні реєстратори за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи – підприємця.

В Україні також існує Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) автоматизована система збирання, накопичення та опрацювання даних про юридичних осіб всіх форм власності та організаційно-правових форм господарювання, відокремлені підрозділи юридичних осіб, що знаходяться на території України, а також відокремлені підрозділи юридичних осіб України, що знаходяться за її межами. Формує та веде його Державний комітет статистики України.
Виникає закономірне питання “Чому на сьогодні існує та ведеться два Реєстри, які містять по суті однакові відомості і яка між ними різниця?“.
Справа в тому, що історично ЄДРПОУ виник першим і формувався в першу чергу з метою класифікації суб’єктів господарювання для здійснення статистичних спостережень за структурними змінами в економіці, які відбуваються під час створення суб’єктів господарської діяльності, їх реорганізації та ліквідації.

1 січня 2004 року набрав чинності Цивільний кодекс України, статтею 91 якого встановлено, що цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб згідно з статтею 4 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців“ (набрав чинності з 1 липня 2004 року) полягає у засвідченні факту створення або припинення юридичної особи шляхом внесення відповідних записів до ЄДР.

Тобто, саме шляхом внесення відповідних записів до ЄДР засвідчується факт створення або припинення юридичної особи, набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, в порядку передбаченому Законом України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців“.

Обсяг відомостей про юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, що включаються до ЄДР визначає стаття 17 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців“.

Щодо юридичних осіб до ЄДР вносяться відомості, зокрема, про: повне найменування юридичної особи та скорочене у разі його наявності; ідентифікаційний код юридичної особи; організаційно-правова форма; місцезнаходження юридичної особи; перелік засновників (учасників) юридичної особи; види діяльності; дані про розмір статутного фонду (статутного або складеного капіталу); дані про відокремлені підрозділи юридичної особи; дата та номер запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи; дані про юридичних осіб – правонаступників та інші відомості передбачені цією статтею.

Щодо фізичних осіб підприємців до ЄДР вносяться відомості, зокрема, про: ім’я фізичної особи; ідентифікаційний номер фізичної особи – платника податків; місце проживання; види діяльності; дата та номер запису про проведення державної реєстрації фізичної особи – підприємця, дати та номери записів про внесення змін до нього; дата та номер запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою – підприємцем та інші відомості передбачені цією статтею.
Слід зазначити, що Закон України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців“ передбачає механізм, який на сьогодні забезпечує єдність інформації про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців у діючих державних реєстрах.
Так, згідно зі статтями 26 та 43 цього Закону державний реєстратор у день державної реєстрації юридичної особи зобов’язаний передати відповідним органам статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування відомості з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи.

Надходження відомостей з реєстраційної картки юридичної особи або повідомлення про проведення державної реєстрації фізичної особи – підприємця є підставою для взяття юридичної особи або фізичної особи – підприємця на облік в органах статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування.

Зазначеним законом також передбачена передача відомостей органам статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондам соціального у разі здійснення інших реєстраційних дій, зокрема, державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу або фізичну особу – підприємця, державної реєстрації припинення юридичної особи, державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця.

З метою забезпечення дієвості цього механізму постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2005 року № 499 Положення про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України викладено в новій редакції, пунктом 12 якою передбачено, що підставою для внесення до ЄДРПОУ або виключення з нього даних щодо суб’єктів, а також внесення змін до ЄДРПОУ є надходження від державного реєстратора до органу державної статистики інформації про вчинення реєстраційних дій, передбачених Законом України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців“.

Крім того, інформація, яка міститься в довідці управління статистики, не є повною у порівнянні з інформацією, що міститься у витягу з ЄДР (зокрема, у такій довідці відсутня інформація про засновників підприємства та розмір статутного капіталу). Також, довідка з управління статистики не може бути одержана стосовно фізичної особи-підприємця.
 

Romalegri

Дідусь з ковінькою
Реєстрація
19.09.22
Місто
Київ
Телефон
Прихильник Самсунгів
А в чому полягає питання чи предмет обговорення? Чи це відповідь на чиєсь питання, задане в іншій темі?
 

ГлавБухАрик

Осінт-профанатор
Реєстрація
01.01.24
Місто
Kyiv

В Україні припинить роботу ЄДРПОУ.​

Державна служба статистики розпочинає громадське обговорення проєкту розпорядження уряду щодо припинення Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ).

Про це повідомила пресслужба Держстату.

"Ідеться про підготовку до поступового переходу на єдину цифрову, прозору та зручну систему ідентифікації суб’єктів господарювання. Це частина ширшої реформи цифровізації державного управління, євроінтеграції та модернізації офіційної статистики", – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що функції ЄДРПОУ хочуть інтегрувати до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР), який веде Мін’юст.

Як пояснили у Держстаті, що така інтеграція усуне дублювання державних ІТ-систем та реєстрів, зменшить бюрократію для бізнесу, скасує паперових довідки, що дублюються, а також впровадить міжнародні підходи до управління даними.

Утім, наголошується, що ЄДРПОУ продовжує й надалі працювати. Наразі йдеться про стратегічний етап громадських консультацій і планування довгострокових змін.

Громадське обговорення триватиме з 25 квітня до 25 травня 2025 року.
 

Romalegri

Дідусь з ковінькою
Реєстрація
19.09.22
Місто
Київ
Телефон
Прихильник Самсунгів
Ну, якщо таки треба щось до 25 травня тут сказати, то запишіть, що я не проти.
 

ГлавБухАрик

Осінт-профанатор
Реєстрація
01.01.24
Місто
Kyiv
Будь ласка, не потрібно всюди язвити та флудити на повідомлення з порадами та відповідями, що тобі не подобаються. Дякую!
Зверху