Виноградне вино.
Ягоди, що призначенні для виготовлення вина, не миють, їх відділяють від гребенів і розчавлюють. Отриману масу зливають в чистий дерев”яний, скляний чи емальований посуд, заповнюють нею ¾ об”єму. Додають кип”ячену воду і трохи цукру з розрахунку на 1 кг мезги 300 г води (температура води повинна бути не вищою 24 С) і 25 г цукру. Накривають марлею чи рушником і тримають при температурі 18-24 С, не вище.
Через 4 дні масу відтискають, рідину зливають в окремий посуд, а мезгу, що залишилась, знову заливають водою в тому ж співвідношенні. Через 1-2 дні масу знову відтискають, відділяючи рідину і мезгу. Обидві рідини зливають разом і додають цукор з розрахунку 100 г цукру на 1 л сусла, цукор попередньо розмішують в суслі. Посуд знову накривають. На 4, 7 і 10 дні бродіння знову дадають таку ж кількість цукру.
Через 8- 15 днів, коли процес бурхливого бродіння закінчиться, сусло переливають в другий посуд, до горловини, щоб було менше повітря і знову закривають. Повільне бродіння молодого вина продовжується 1-2 місяці. За цей час вино освітлюється, на дно випадає осад і повністю зникає присмак цукру. З допомогою сифона вино зливають з осаду в чистий посуд. Через місяць, коли закінчиться період дозрівання вина, його знову зливають з осаду і додають за смаком цукор, з розрахунку на 1 л рідини для отримання напівсолодкого вина – 60 г цукру, для отримання десертного вина- 100-120 г цукру. Готове вино переливають в окремі пляшки до вверху і щільно закривають. Зберігають пляшки на боці в темному місці при температурі 15С.
Освітлення вина
НА 20-30 л вина беруть один свіжий яєчний білок. Його збивають до піни, ретельно змішують з невеликою кількістю води і вливають в посуд з вином, в якому добре все перемішують. Освітлюють 2-3 тижні.