За поданням СБУ профільне міністерство до 18 березня заборонило імпортувати газ 16 українським компаніям, у тому числі й низці полтавським
На підставі подань Служби безпеки України Мінекономрозвитку застосувало спеціальну санкцію до деяких 16-ти імпортерів паливно-мастильних матеріалів та компаній та 8-ми компаній нерезидентів (Накази Мінекономрозвитку № 154 та № 155, інформація про які оприлюднена на веб-сайті). Спеціальна санкція передбачає тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності та почне діяти з 18 березня 2017 року.
Санкцію застосовано за порушення частини другої статті 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», а саме за дії, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
Так, як йдеться на сайті Мінекономрозвитку, Служба безпеки України встановила, що підприємства, до яких застосовані санкції, ввозили на митну територію України паливо походженням з Російської Федерації та Республіки Білорусь. При цьому, за даними СБУ, з метою акумуляції грошових коштів на рахунках «офшорних» структур, ухилення від сплати податків та мита до державного бюджету України компанії застосовували схему оформлення «непрямих» зовнішньоекономічних імпортних контрактів із контрагентами, зареєстрованими у країнах з пільговим режимом оподаткування.
СБУ має підстави вважати, що грошові кошти, перераховані деякими імпортерами паливно-мастильних матеріалів на адресу нерезидентів, зареєстрованих в «офшорних» юрисдикціях, частково використовуються для фінансування незаконних збройних формувань на території тимчасово окупованих районів Донецької та Луганської областей України.
Разом з цим у Мінекономрозвитку зазначили, що відповідальність за недостовірність інформації, зазначеної в поданнях, несе ініціатор подання, тобто СБУ.
У списку імпортерів є юридичні особи з Полтавщини:
ТОВ «Євростандарт автогаз»;
ПП «Компанія «Надежда» (усі реалізували газ через оператора «Надежда»);
ТОВ «СВГ Плюс» (реалізувало продукцію через оператора «Автотранс»).
При цьому вказано, що «Надежда» укладала договори із компанією-нерезидентом «Exposoft Trade LLP».
Директор фірми «Надежда» Віктор Батраченко повідомив, що знає про ці накази Мінекономрозвитку, але поки не хоче їх коментувати, адже такі ситуації виникали і раніше, а по-друге, до 18 березня у компанії є час, щоб довести законність своєї діяльності.
Окремі нафтотрейдери в інтерв’ю виданню «Ліга.Бізнес» повідомили, що такі адміністративні заборони розчищають ринок під нового великого гравця — за аналогією по схемі роботи компанією «ВЕТЕК» Сергія Курченка. А саме у 2011-2012 роках компаніям, які відмовлялися працювати із «ВЕТЕК» забороняли імпорт, затримували оформлення вантажів та не давали вагонів.