Чому Кабмін відтермінував запуск 5G в Україні? Пояснює експерт
4 серпня Кабінет міністрів України переніс тендер на видачу ліцензій з користування радіочастотами 5G зв'язку на лютий 2022 року через відсутність фінансування на проведення науково-дослідних робіт з визначення вартості радіочастотного ресурсу у діапазонах 700 МГц та 3400-3800 МГц для впровадження такого виду зв'язку. Також уряд змінив дату надання прав переможцям тендеру на користування частотами з грудня 2021 на квітень 2022. На що це вплине і чи потрібен 5G українським користувачам в ефірі українського радіо розповідає голова підкомітету цифрової інфраструктури, електронних комунікацій та смарт-інфраструктури Комітету Верховної Ради України з питань цифрової трансформації Олександр Федієнко.
Скільки грошей для реалізації проекту не вистачає
Це питання треба поставити Кабміну. На мою думку, зараз просто немає умов для запуску 5G. До того ж треба перевірити попит на ринку на цю технологію, чи готові її тут впроваджувати. Я вважаю, що в Україні, на жаль, взагалі немає попиту на 5G, а оператори просто не готові вкладати гроші в купівлю радіочастотного ресурсу, адже це достатньо великі кошти, щоб їх заморозити в якийсь момент. Думаю, лише через це було перенесено запровадження 5G.
Скільки часу пішло б на науково-дослідні роботи Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації
Наскільки я пам’ятаю ― це приблизно пів року. Я говорю про той досвід, який маю, коли ми запроваджували 3G та 4G.
Що таке 5G і які його переваги
На жаль, деякі журналісти та експерти вважають, що це дуже швидкий інтернет. 5G ― це не про інтернет взагалі, це більше про інтернет речей. Коли запроваджували технологію 5G для пристроїв, якими потрібно керувати достатньо швидко, щоб вирішити пвені питання, тоді необхідний був спосіб, щоб скоротити час між наданням команди і її виконанням. Наприклад, така технологія потрібна була для керування транспортом без водія. Україна ― єдина країна у світі, яка має найбільше проникнення фіксованого швидкого інтернету, адже ні для кого не є дивом, коли вдома є 1 Гб інтернету. Також мені відомо, що 4G нині швидко розвивається у нашій країні, і це технологія про інтернет. А 5G, на мою думку, не розбудують так швидко як 4G на всю країну, вона буде більш локально десь знаходитися, де буде попит на технологію.
Скільки буде коштувати 5G
Я можу лише здогадуватися, бо зараз не працюю у бізнесі. Однак думаю, що ця цифра не буде суттєво відрізнятися від ціни, яка є зараз на ринку 4G. Хочу нагадати, що Україна має не лише найшвидший інтернет у світі, але й найдешевший мобільний зв’язок і фіксований доступ до інтернету. Немає жодної країни, де була б така наднизька вартість до цієї послуги.
Чи шкодять мобільні станції здоров’ю людей
Я маю три вищі технічні освіти і довіряю науковим роботам, які є у публічному доступі. Так, є люди, які страждають на радіофобію (прим. ред. — (радіотривожність) — комплекс нервово-психічних і соматичних фізіологічних розладів, що виражається в боязні різних джерел
йонізуючого (радіація) і нейонізуючого
електромагнітного випромінювання), у них я питаю, чи мають вдома мікрохвильову піч чи wi-fi роутери, адже це теж елементи радіофобії. Радіофобів, які переживають про негативний вплив на здоров’я від випромінювання знайшли для того, щоб загальмувати впровадження нових технологій. На таких людей впливають, щоб вони боялися. Між іншим, радіофобія пішла з Франції, бо ця країна перша в Європейському Союзі, де є найбільше покриття 5G.
Я не бачу негативного впливу на здоров’я людей, бо у цьому немає науково підтвердженого факту.
Ця історія вигідна тим, хто не хоче розвитку інтернету речей, тобто технологій, якими будуть керувати машини. Один з відомих виробників автомобілів в Європі побудував власний 5G на заводі і звільнив майже всіх робітників, бо там є машинний інтелект, є система 5G, яка керує пристроями і станками. Хоча, на жаль, це вплинуло на людей, які мали роботу.
Чи зміниться щось для пересічного користувача, якщо 5G з’явиться в Україні
На мій погляд, суттєво для пересічного користувача нічого не зміниться. Проблема у тому, що ми та країна, яка вимірює доступ до інтернету швидкістю.Такого ніде немає — це атавізм. Потрібно вимірювати комфортом доступу до тієї чи іншої інформаційної платформи. Коли нині у людей є комфорт 4G, а потім з’явиться 5G, то, повірте мені, вони не побачать відмінності, якщо вони не професіонали. Перехід з 3G на 4G був помітним, з точки зору доступу до інтернету, а з 4G на 5G — буде непомітним.
Яким може бути розвиток 5G у майбутньому
Поки у нашій країні не буде попиту на технологію 5G, жоден оператор тут нічого і не буде будувати. У Європі є на неї попит, бо є великі заводи, які потребували 5G, там створюють безпілотні автобусні маршрути. Я не знаю, чи буде це актуально в нашій країні ще найближчі 3-4 роки.
Вартість будь-кої телекомунікаційної послуги буде збільшуватися, але не тому, що ми маємо наднизький рівень вартості послуг, а тому, мобільним операторам потрібно сплачувати заробітну плату своїм працівникам, зокрема через інфляцію в країні. Тому на 20-25% кожного року прогнозовано збільшення вартості послуг, хоча не завжди воно й відбувається саме так.
На які галузі 5G може вплинути позитивно
Я вважаю, що ця технологія може позитивно вплинути на будь-яку промислову галузь, на галузь ЖКГ, на прилади вимірювання електроживлення, тепла.
Як покращити зв’язок у селі
Проблема у тому, що, на жаль, не всі оператори виконують відповідні ліцензійні умови. Комісія з врегулювання зв’язку намагається впливати на них, ми також хочемо внести зміни в законодавство, щоб мобільні оператори виконували зобов’язання, які на себе взяли. Взагалі ми зробили революційну реформу, адже ухвалили закон про електронні комунікації, який не могли затвердити 18 років, тому всі оператори жили за старим законом. Я вважаю, що в сільській місцевості на нинішній час більш прогресивним є зв’язок, коли місцеві фіксовані організатори розбудовують свої волоконно-оптичні мережі, доводячи інтернет до населення в селі. Думаю, і мобільні оператори будуть підтягуватися.
Чи готові українці до 5G
Зараз суспільству байдуже, що є 4G чи 5G. Їм важливо мати швидкий доступ до інтернету, державних інформаційних систем, до соціальних мереж.
Зазначимо, відповідно до ухвалених змін, конкурс/аукціон з надання радіочастотного ресурсу для запуску 5G можуть провести в травні 2022 року.
ukr.radio