ЗЫ умолчим о шельфе чёрного моря где запасы нефти и газа не меньше чем в персидском заливе, это тема другого разговора.
filin, скажу як спеціаліст (з маленької букви щоб не підняли на сміх), який якраз вчився на видобуток нафти і газу в умовах шельфу.
1) Собівартість видобутку 1 тис. м3 газу в морських умовах приблизно в 3-4 рази дорожче ніж на суші, якби не попутній видобуток газового конденсату - Чорноморнафтогаз вже би давно збанкрутів.
2) Крім того, наявне обладнання в них дозволяє бурити при максимальній глибині моря до 70 м, а більшість перспективних площ лежать на глибині більше 300 м.
3) Додаткові складнощі викликає підвищений вміст сірководню в морській воді починаючи з глибини біля 150 м (метал кородує в рази швидше), що значно здорожчує вартість робіт по будівництву платформ.
4) Більшість перспективних ресурсів вугдеводнів залягають під дном не у вигляді стиснутого газу, а у вигляді гідратів (псевдолід, який утворюється при сполученні сухого газу і води в умовах підвищеного тиску), проводити видобуток з якого при сучасному розвитку технології і науки в Україні практично неможливо.
5) В умовах Азовського моря видобуток ускладнюється утворенням поверхневого льоду в зимовий період, що також десь в 3 рази здорожчує будівництво платформ.
До відома: в тій же Львівській області звідки ти родом (а також в моїй Івано-Франківській) вже давно доведено наявність горючих сланців, які при максимальному вичерпанні змогли би забезпечити теплом ВСЮ Зах. Україну десь на 120 років (їх видобуток був би значно дешевший за морський газ). Але ще на початку 80-х років близько 100 провідних вчених нашого регіону підписали колективний лист в раду міністрів СРСР щодо недопущення початку їх розробки через велику небезпеку екологічного забруднення територій. Аналогічна ситуація зараз виникла по питанню сланцевого газу (Івано-Франківська, Львіська і ще одна облрада заблокували НАВІТЬ початок їх розвідки, хоча великий інтерес до них проявляли основні нафтогазові корпорації світу (наприклад Shell), це викликало страшне обурення нашого Янича і погрози взагалі відлучити західні мерії і облради від дозвільної документації на початок геолого-розвідувальних робіт).
ПС Вибачайте за багато букв, але остогидло дивитися по ТВ і слухати по радіо, яка ми багата країна на нафту і газ. В той же час тільки вироблення дозволів на виділення земельної ділянки (30 соток) для буріння свердловин НА СУШІ займає біля 3 років (з відповідним газифікуванням навколишніх сіл, будівництвом шкіл, доріг, допомогами в бюджет і т.д.) +1,5 роки буріння свердловини. А недавно коли Яник+Ко взялися за Укрнафту (Коломойського) нас змусили ліквідувати свердловину, яка давала по 30 тон нафти в добу через неврегульованість питання з землею. Тому ніколи не ведіться на пропаганду по ТВ, і по можливості ставте собі альтернативне опалення (та заводьте електромашину
), бо пальне з часом буде тільки дорожчати.