Мережеве сховище на TrueNAS на базі звичайного ноутбука з двома накопичувачами

Реєстрація
30.12.13
Місто
Керкира
TrueNAS, на мою думку, гарна альтернатива дорожчим QNAP або Synology.
TrueNAS - це фактично програмна частина мережевого сховища на базі файлової системи ZFS.

Ідея в тому, щоб взяти відносно старий ноутбук. Замінити пристрій для читання\запису оптичних дисків на спеціальний перехідник, в який можливо встановити або Hard Drive, або навіть SSD. Звісно, старий Hard Drive замінити на теж більш сучасний, як мінімум щоб мати два накопичувачі одного розміру.
Й от у разі NAS з новими Hard Drive накопичувачами загальним розміром до 8 TiB можливо отримати мережеве сховище десь ціною в ₴10 тис. (якщо вважати, що ноутбук коштує ₴2 - 3 тис.).

На мою думку, в такому сценарію є наступні плюси
- компактний розмір (фактично розмір ноутбука);
- відносно невелике споживання електроенергії (мабуть, 30 - 40 Wh; все ж менше ніж великий desktop);
- можливість дзеркалювати повністю весь об'єм даних;
- функція автоматичних snapshot'ів, що гарно захищає від вірусів, які зашифровують дані;
- умовна зручність обслуговування => у разі виходу з ладу одного накопичувача достатньо встановити новий накопичувач й дані автоматичні скопіюються знову;
- можливість працювати з даними з багатьох пристроїв одночасно + деякий контроль доступу до даних;
- й звісно ціна - це дешевше разів в 5, ніж альтернативна система під ключ з подібними функціями від QNAP або Synology

Що думає спільнота? Це буде працювати?
 

artsel

Легальный 4G користувач
Реєстрація
20.08.13
Місто
Львів
Телефон
iPhone 15, Pixel 7
я думаю, що це збочення. Ноут не розрахований працювати 24x7. Для цього більш підійде raspi або міні-пк
 

Maxxx

Ябкодрочер)
Реєстрація
01.12.08
Місто
Київ
Телефон
iPhone 12 Pro Max
Що думає спільнота? Це буде працювати?
Через сраку. Навіть якщо не дрочитись з ноутом, а використати комп/міні-пк. Для надійної та продуктивної роботи ZFS треба багато ОЗП з корекцією помилок. Краще вже зробити на основі OMV - OpenMediaVault, на EXT4. Купа плагінів. Версія 6.х - просто секас! Хоча у мене ще на 4.х працюють сховища без проблем. На форумі вже обговорювалось.
 
Реєстрація
30.12.13
Місто
Керкира
я думаю, що це збочення. Ноут не розрахований працювати 24x7. Для цього більш підійде raspi або міні-пк
До речі, ніколи не бачив, щоб десь у характеристиках ноутбуків вказували орієнтовний час безперервної роботи. Мені здається, такого параметра офіційно не існує навіть у топвиробників ноутбуків. Тому з точки зору офіційних характеристик немає перешкод в тому, щоб ноутбук працював довго. Та й в цьому випадку мова йде про те, що ні вбудований екран ноутбука, ні клавіатура використовуватися постійно не будуть, лише підключення до мережі та накопичувачі будуть постійно працювати.
Й основна проблема, на мою думку, це температурний режим роботи. Якщо середнє навантаження не дуже велике, то й нагріватися вся система не буде сильно. Звісно, що умовно зростає навантаження на вентилятори, які, можливо, будуть постійно працювати.
Така система не буде працювати можливо 10 років, але, скажімо, можливо орієнтуватись років на 5 з прибиранням пилу раз на рік. А далі можливо замінити ноутбук на інший вже більш сучасний, який своєю чергою стане дешевшим.

Raspberry, наскільки я розумію, бувають різні й загалом потребують й додаткового корпусу не рідко. Та навіть, мабуть, не всі Raspberry сумісні з архітектурою x86\x64, яка все ж більше поширена загалом. Raspberry - це доволі дорогий продукт, який навряд є конкурентом для старих ноутбуків на базі перевірених роками архітектур (мабуть, лише в частині споживання енергії).

Все ж звичайний ноутбук - це лише два окремі пристрої (дві коробки): 1) блок живлення; 2) та сам ноутбук.
Міні ПК - це той самий ноутбук, але без екрана з трохи іншою формою, тому з точки зору часу роботи не бачу принципової різниці, якщо, скажімо, міні ПК теж буде працювати 24\7\365. Далеко не всі міні ПК мають пасивне охолодження й загалом вибір старих (відносно потужних) ноутбуків набагато більше, ніж навіть нових міні ПК.
Post automatically merged:

До речі, постійно працюючий ноутбук - це ще не значить, що навантаження 100% постійно. Це лише за потреби швидкий доступ до даних. Та середнє навантаження мабуть на CPU протягом доби в найгіршому (найзавантаженішому) разі може бути 3 - 5%. Й у разі побутового навантаження це не перекидування 100 GiB кожен день, а скоріше сховище для документів та якихось подібних даних.

Мова про звичайне побутове використання, але з можливістю отримати доступ до даних або щось зберегти в будь-який момент часу.
 
Останнє редагування:
Реєстрація
30.12.13
Місто
Керкира
Що думає спільнота? Це буде працювати?
Через сраку. Навіть якщо не дрочитись з ноутом, а використати комп/міні-пк. Для надійної та продуктивної роботи ZFS треба багато ОЗП з корекцією помилок. Краще вже зробити на основі OMV - OpenMediaVault, на EXT4. Купа плагінів. Версія 6.х - просто секас! Хоча у мене ще на 4.х працюють сховища без проблем. На форумі вже обговорювалось.
Доволі сумнівна конфігурація для TrueNAS - це використання накопичувачів, які під'єднанні до інтерфейсу USB. Це точно буде погано працювати у разі TrueNAS\ZFS (це те, що пишуть на самому форумі про TrueNAS (раніше FreeNAS)).

А от необхідність RAM з ECC - це сумнівна вимога. Впевнений, що є багато додаткових механізмів виявлення помилок, що зменшує імовірність цієї проблеми з RAM. Звичайні побутові комп'ютери практично ніколи не мають ECC, та збій RAM - це дуже рідкісний випадок (мабуть, в 99% випадків пов'язаний з overclocking'ом). Вважаю, що для побутового використання у разі 3 - 4 клієнстьких пристроїв буде достатньо 4 GB RAM.

ZFS збирається потім на будь-якому іншому комп'ютері за потреби у разі якщо нічого не залишилось, окрім одного накопичувача з двох.
Подивлюсь що таке OMV.
Все ж TrueNAS має підтримку SMB\NFS та єдиний інтерфейс керування для всіх сервісів одночасно.
 

Maxxx

Ябкодрочер)
Реєстрація
01.12.08
Місто
Київ
Телефон
iPhone 12 Pro Max
TrueNAS має підтримку SMB\NFS
Так це всі вміють
Post automatically merged:

А от необхідність RAM з ECC - це сумнівна вимога.
Почитай уважно рекомендації, що пишуть про це, якщо тобі не дані зберігати, а хоч щось зробити з гівна та гілок, то можеш сумніватись далі...))

 
Останнє редагування:
Реєстрація
30.12.13
Місто
Керкира
А от необхідність RAM з ECC - це сумнівна вимога.
Почитай уважно рекомендації, що пишуть про це, якщо тобі не дані зберігати, а хоч щось зробити з гівна та гілок, то можеш сумніватись далі...))

Прочитав цю статтю.

Й от там написано приблизно ось що.
"...Or let Matthew Ahrens, the co-founder of the ZFS project phrase it:
There's nothing special about ZFS that requires/encourages the use of ECC RAM more so than
any other filesystem. If you use UFS, EXT, NTFS, btrfs, etc without ECC RAM, you are just as much at risk as if you used ZFS without ECC RAM. I would simply say: if you love your data, use ECC RAM. Additionally, use a filesystem that checksums your data, such as ZFS..."

Людина, яка схоже дуже близька до архітекторів на розробників ZFS пише, що немає різниці як саме впливає RAM without ECC на ZFS у порівнянні з іншими файловими системами.
Й з цього, а також з того, що написано далі виходить, що було б непогано періодично робити також реплікацію якогось свіжого snapshot'а. Й це все, до речі, в TrueNAS відбувається паралельно зі звичайними робочими процесами, тобто непомітно для користувачів тих самих даних. Так що, мабуть, є сенс додатково все ж на деякий час під'єднувати якийсь накопичувач та робити реплікацію data pool'а для більшої надійності, якщо вже RAM дасть збій, що дуже й дуже малоймовірно, але все ще можливо. Мабуть, у цього типу відмови ймовірність одна тисячна. Та у разі сбою RAM OMV теж нечім не допоможе, виходячи як раз з тої самої статті.

Так, бачу, що є багато статей з порівнянням TrueNAS та OMV, та, схоже, того, чого або немає в OMV або це значно складніше в OMV - це snapshot'и та реплікація pool'ів. Різниця з точки зору побутового користування в SMB\NFS, мабуть, мінімальна (не думаю, що комусь цікаві NFS ACLs на побутовому рівні).
Як варіант, можливо й TrueNAS, й OMV встановити в віртуальному режимі в якомусь навіть Hyper-V або VirtualBox та спробувати налаштувати те, що потрібно.
Але, дійсно, в більшості статей пишуть, що все ж OMV потребує меншу кількість RAM в загальному випадку.
Мені поки що здається, що TrueNAS більше схожа на великі NAS системи, які використовуються в великих компаніях за своєю філософією.

В тій статті, до речі, є роздуми автора, де автор пише, що навіть вдома краще використовувати RAM with ECC. Й ось в цей момент мені стало цікаво, є така RAM в продажу або ні. Є й дуже мало, десь 1 до 20 відносно RAM without ECC.
До речі, це ще раз підтверджує, на мою думку, те, що коли кажуть про ECC, то мають на увазі uptime, а не втрату даних. Тому що RAM with ECC виправить якусь частину помилок, а у разі відсутності ECC помилки все одно будуть зафіксовані та далі є варіанти, що буде відбуватися - 1) може вийти з ладу весь data pool; 2) а може просто в якомусь текстовому файлі змінитися один символ та файлова система про це буде знати, що data integrity у якогось файла відсутнє.
Одним словом, не варта уваги RAM with ECC в цьому випадку й на функціональність TrueNAS ніяк це не впливає.
Якщо буде OMV працювати на комп'ютері, де не буде RAM з ECC й RAM дасть збій, то буде проблема й в OMV. Різниця лише в тому, як потім будуть відновлюватися втрачені дані.
 
Останнє редагування:

Maxxx

Ябкодрочер)
Реєстрація
01.12.08
Місто
Київ
Телефон
iPhone 12 Pro Max
схоже, того, чого або немає в OMV або це значно складніше в OMV - це snapshot'и
Rsnapshot - працює відмінно у мене на десятку систем невеликого офісу на OMV.


Мені поки що здається, що TrueNAS більше схожа на великі NAS системи,
Вірно здається, а ти хочеш тулити її в старий ноут, що по ресурсам, так і по надійності - повний нуль. Це для сервера на Зіоні з ram ecc, sas-вінтами, ось там можна вже гратись. Але якщо нема що робити, то вперед, йди шляхом, який вже пройдений і зроблені висновки.
 
Зверху