Це, здається, називається "З однієї киці дві шкуркі"
ЕП написала, що top officials Альфи зараз ведуть переговори з Монако про розблокування коштів Фрідмана та компанії для докапіталізації Альфи. Той вже часто згадуваний мільярд доларів, кругла, "медійна", так би мовити, сума. Бо таки ті кошти є, але заблоковано через санкції.
Цей докап, який планується, його планують робити в такий не дуже звичний у нас спосіб під назвою "вічний суборд" (ще відомий як "українські кокоси" - від CoCo Bonds, Contingency Convertible Bonds). Це сама Альфа так каже, не я вигадав. Цікавий сам по собі інструмент, трохи брав участь у його розробці, але, так, "зверху", на рівні обговорень та узгоджень. Natalia Zaderey та Ганна Онищенко його безпосередньо розробляли, точніше, адаптували до України, рахували, ганяли адські регресії та розрахунки, тож вони точно знають більше. В нас цей інструмент не дуже розповсюджений, точніше, взагалі нерозповсюджений, всього в двох банків він є. Точніше, був у двох, а лишився в одного, в Глобуса, а в Мегабанка не лишився через відсутність самого банку.
Це таке, ліричний відступ. Суть трохи інша, в тому, що цей докап Альфи планується робити не прямим вливанням в equity, тобто, не через збільшення статутного капіталу. А через цей капітальний інструмент, "вічний субординований борг". Це іде одразу в основний капітал банку, тобто, статутний капітал в банку не змінєються, але основний капітал та регулятивний збільшується (так, в банків купа різних капіталів, і це варто тримати в голові, коли ведемо мову про банки - про який саме капітал мова).
В чому принципова різниця? В тому, що за equity немає відсотків, які банк має сплачувати. А за борг є.
Причому, з практики "кокосів" в Європі, відсотки за таким боргом зазвичай вищі, навіть часто суттєво вищі, ніж за звичайним боргом, наприклад, за євробондами банків. Не знаю, звісно, деталей тих обговорень параметрів докапіталізації цього боргу між НБУ та банком, та, в принципі, він, такий вічний суборд, навряд чи може бути безпроцентним - бо тоді б логічно було ці гроші завести напряму в статутний капітал і не мучитися із "кокосами".
Тобто, так, збоку, виглядає так, що акціонери Альфи хочуть одночасно і розблокувати кошти, і мати з тих коштів якийсь процент (не знаю, чи це можна буде називати "виведенням коштів із України", залежатиме від структури власності того, хто ці кошти надасть, якщо, звісно, дозволять). Тобто таки мінімум дві шкуркі з однієї киці. Розумно