Отже, варто розділяти купюри на іноземні та національні, іноземні банкноти
Я плакалЪ - Владимир - Вы просто бог поддержки
. На вопрос
"Підкажіть, чи можна в Sense обміняти пошкодженні
гривні?" ответить что банкноты бывают национальной валюты и
иностранной - это сильно. Даже нет - это ПОТУЖНО!
Как человек более 15 лет проработавший в сфере денежного обращения я бы ответил изначально по другому (текст можете использовать если вдруг надо - копирайты не требуются
):
Усі банківські установи в Україні, які здійснюють касове обслуговування клієнтів (тобто здійснюють операції з готівковою національною валютою через касу) зобов'язані на безоплатній основі робити обмін зношених та значно зношених банкнот національної валюти України (а пошкоджені банкноти про які вів мову YuGo відносяться завжди до значно-зношених). Основна умова - банкноти які приймаються для обміну обов'яково мають бути ПЛАТІЖНИМИ (тобто таким що зберегли основні необхідні ознаки платіжності - тобто не менше 55% від первісної площі, по ним має бути можливо визначити номінал тощо). Висновок щодо платіжності значно-зношених (пошкоджени) банкнот касовий працівник банківської установи на підставі чинних нормативно-правових актів з використаннім наявних технічних засобів, якими він має бути забезпечений. Якщо касовий працівник не може самостійно зробити остаточний висновок щодо платіжності банкноти він може запропонувати клієнтові оформити приймання відповідних банкнот на дослідження. У разі якщо касовому працівникові пред'явлені пошкоджені банкноти по яким з певних причин не можливо визначити точну суму (наприклад, зклеєні (зпечені) банкноти внаслідок дії вогню, вологи, агресивних хімічних речовин та ін.) навіть якщо вони не відповідають ознакам платіжності (збереглося менше 55% первісної площі) - то такі банкноти за згодою пред'явника мають бути прийняті на досліджені. Касовий працівник жодним чином не повинен здійснювати фізичного впливу на такі банкноти (намагатись розділити, виокремити окремі банкноти тощо), а зобов'язаний забезпечити максимальну схоронність таких банкнот в тому стані, як вони були прийняті. У касових документах в цьому випадку зазначається орієнтовна сума банкнот зі слів пред'явника.
Ну и если интересно чисто информационно для понимания процесса:
Вилучені на дослідження пошкоджені банкноти мають бути доставлені банком в НБУ не пізніше 1 місяці після вилучення і у разі отримання експертного висновку про визнання таких банкнот платіжними - їх номінал відшкодовується НБУ банку, а банк виплачує їх клієнтові - зазвичай така процедура займає біля 2 місяців. У разі якщо експерт НБУ визнає такі банкноти чи монети неплатіжними - вони повертаються банку і мають бути видані в подальшому банком клієнтові на його вимогу. У разі не затребування таких банкнот пред'явником протягом терміну позовної давності вони пересилаються НБУ на утилізацію.
И кстати еще надо помнить, что:
У разі якщо касовий працівник при прийманні будь-яких (не тільки пошкоджених) встановлює ознаки підроблення банкнот або ПЕРЕроблення банкнот - він не має права повертати такi банкноти, а зобов'язаний вилучити їх з оформленням відповідного документа та про факт намагання обміну підроблених чи перероблених банкнот повідомити керівника установи, який в свою чергу має інформувати про це правоохоронні органи.