Ефективність російського впливу в Україні визначається двома ключовими факторами: тривалістю і масштабом. Більш агресивно проросійські рухи почали лунати в 2004 у зв'язку з Помаранчевою революцією.
Проросійські політичні та медіа-діячі створили в Україні мережу, яка мала на меті поляризувати і дестабілізувати країну, поширювати антизахідні настрої в одну лінію з ключовими російськими наративами. Перед 2014 російська ворожа діяльність стала ще більшою, і зрештою призвела до початку гібридної агресії, анексії Криму і часткової окупації Донецької і Луганської областей.
Ключовим координаційним центром для російської мережі після 2014 і перед повномасштабною війною був Віктор Медведчук. Традиційні медіа та інші проросійські групи як мережа Анатолія Шарія мали значну присутність в інформаційному полі України. Крім того, було докладено більше зусиль для використання інтернет-джерела інформації, особливо Telegram.
"Після початку повномасштабного вторгнення Росія змушена була суттєво адаптувати свій вплив на підконтрольних українських територіях. Адже вже не мала «медведчуківських каналів», а доступ до російських онлайн ресурсів продовжує звужуватись, починаючи з 2014 року. Тому основним каналом впливу Росії є соціальні мережі і, зокрема, Telegram-канали. Російським спецслужбам, які курують мережу цих російських Telegram-каналів, доводиться підлаштовуватися під українські джерела. Найлегшим способом визнати, що канал ведеться росіянами чи лояльними до них особами, це наративний аналіз. Це умовна риторика про зраду, яку ми всі любимо і яка швидко розходиться в українському інформаційному просторі", – цитує експертку Інституту інноваційного врядування Олександру Цехановську Радіо Свобода.
За її словами, прикладом може бути заява про некомпетентне військове командування, про те що нема сенсу боротись за окуповані Росією території. Тобто, використовуються цією мережею будь-які приводи, які розхитують українське суспільство зсередини.
"На тимчасово окупованих українських територіях Росією ситуація цілком інша. Там ведеться не дезінформація, а пропаганда, як системний, централізований, інформаційний вплив. Особлива увага Росії до місцевих медіа. На російський медіа холдинг у Херсонській і Запорізький областях працюють люди, які були активно залучені у побудову системи пропаганди у Криму або які працювали на російських телеканалах у Донецьку. Людям важливо мати інформацію, яка стосується їхньої громади, а тому така пильна увага до місцевих медіа. У 2022 році використання окупантами місцевого телебачення зросло з 27% , як це було у 2021 році, до 44% у 2022 році. Зріс попит на місцеве радіо і пресу після повномасштабного нападу. Росіяни це використовують і створюють свого роду монополію на інформаційний вплив на місцевому рівні. Україна має бути свідома того, яке величезне значення місцеві медіа мають для російської влади для підтримки свого існування на тимчасово окупованих територіях і якою системною має бути протидія цьому", – повідомила вона.