НБУ претендує на частку міжнародних платіжних систем Visa і MasterCard
Пластикові карти, емітовані українськими банками на базі Національної системи масових електронних платежів (НСМЕП), тепер можна буде використовувати у всіх POS-терміналах і банкоматах країни.
Як повідомила директор департаменту інформаційних технологій і платіжних систем НБУ Наталія Синявська, Національний банк України нарешті запустив в експлуатацію Центральний маршрутизатор, який дозволить здійснювати такі операції.
Раніше картами з грифом «НСМЕП» можна було скористатися тільки в еквайринговій мережі терміналів та банкоматів, які обслуговувалися в цій же платіжній системі.
Пілотний проект, в якому брали участь шість банків – Ощадбанк, Укрексімбанк, Укргазбанк, Дельта Банк, «Хрещатик» та Імексбанк, – завершився 30 вересня. Зараз НБУ розглядає заявки на підключення до клірингового центру й інших банків.
Згідно з даними НБУ, карти НСМЕП обслуговують всього 55 фінустанов. Банки-учасники Національної системи масових електронних платежів емітували 9 млн карт, з яких тільки 5 млн – карти державного Ощадбанку.
Нацбанк ще влітку 2012 р. затвердив нову стратегію розвитку НСМЕП, згідно з якою стандарти роботи локальної платіжної системи підтягуються до міжнародних, таких, які використовуються Visa і MasterCard. На переформатування платіжної системи НБУ дав собі один рік.
«Коли проект тільки був затверджений, міжнародна платіжна система Visa виступала проти маршрутизації клірингу всередині країни. Представники компанії оцінювали витрати на впровадження цієї функції в € 500 млн. Ми навіть до десятої частини цієї цифри не наблизилися», – повідомила Наталія Синявська.
Голова НБУ Ігор Соркін заявив, що від інвестицій в національну систему масових електронних платежів держава отримає певні переваги.
«Для держави це в першу чергу економічна безпека. Крім того, це скорочення тіньового сектора, зменшення витрат на підтримку готівкового обігу», – заявив Соркін.
Споживачі отримають захищену і зручну розрахункову систему. «Використання технологій оновленої програми НСМЕП дозволить створити систему, яка, по перше, впровадить ідентифікацію осіб у соціальній сфері, по-друге, забезпечить адресне надання соціальної допомоги і по-третє – дасть можливість використовувати карту, зокрема, як платіжний засіб», – додав глава НБУ.
Картки НСМЕП матимуть і сім-карту, яку можна використовувати як соцкарту, проїзний документ, студентський квиток. За словами голови правління Укргазбанку Сергія Мамедова, банкам в три рази дешевше користуватися національною системою в порівнянні з міжнародною.
Раніше, побоюючись конкуренції з боку національної системи, компанії Visa і MasterCard висловлювали стурбованість планами влади обмежити діяльність міжнародних платіжних систем.
Так, наприклад, комітет Верховної Ради з питань фінансів і банківської діяльності пропонував внести до законодавства зміни, відповідно до яких держслужбовці повинні користуватися зарплатними картками на базі національної платіжної системи.
Національна платіжна система претендує на те, щоб у п’ятирічній перспективі відібрати у своїх конкурентів істотну частку ринку. Як заявила Наталія Синявська, мета для НСМЕП – 40-50% ринку. Такі системи працюють і в інших країнах: у Південній Кореї національна система платежів займає 46% ринку, в Білорусі – 47%, в Італії – 40%, у Данії – 77%.
За даними НБУ, 93,4% всіх операцій з картами українських банків здійснюється всередині країни. «Рівень безготівкових платежів буде зростати, але поки він у нас низький – 16,7% в порівнянні з іншими країнами, – каже Синявська. – Національна система допоможе досягти цієї мети».
За її словами, в Україні є потенціал для нарощування кількості безготівкових розрахунків до 83,3% від всіх платежів.
http://news.finance.ua/ua/~/1/0/all/2013/11/15/312968