З таким же успіхом можна мову кримців критикувати, ні?
А чому ж неможна? Ще й як можна! Якщо, звісно, хоч трохи бути знайомим з нею та з ситуацією всередині неї.
Тим паче, там точаться майже такі самі процеси, що й у нас.
І російських позичень радянського часу там дофіга накопичилося (і на тлі несхожої мови вони виглядають ще більш неприродно, ніж в українській).
І свідома інтелігенція так само закликає, щоби рідну мову знали та вживали, а основна маса кладе на це російський болт
як і в нас (ні, не як і в нас, а ще гірше кладе: бо відсоток кримських татар, що не володіють кримськотатарською, набагато вищий, ніж відсоток українців, що не володіють українською).
І прихильники "клясицької діяспоральної фільольогії" теж є, тіки їм взірцем не Канада, а
Туреччина ні, Туреччина вже не модно, тепер модно Саудія.
От чого немає, так це дискусій про "чоловікинь", адже немає граматичного роду.
Натомість нещодавно з'явилося дещо таке, що нашим фанатам "діяспоралізації" навіть не мріялося: настійліва вимога, аби власні імена вимовлялися не татарською, а "чистою" арабською вимовою. Ну наприклад, не Еміне, а Аміна. Чи там не Емір, а عـмір (عـ - це схожий на початок блювання арабський звук "гайн", для якого в обидвох татарських абетках навіть літери немає, ні в кириличній абетці, ні в латинській). Це типу якби в нас хто вимагав називати Ігорів виключно Георгіосами, а Панасів тільки Аθанасіосами, з вивертом язика. В тих навіжених мовознавців навіть татарський "селям" вже не в моді, бо десь там у Саудії "правильно кажуть" салам. Популярність цього тренду зараз приблизно така сама, як нашого тренду "Маріюпіль" і "Еуропа". Але популярність його зростає.
І багато інших цікавих речей там точиться, у тих "кримців" (котрих купка свідомої інтелігенції вже перейменувала в "кримців", тоді як решта народу, як завжди, кладе на ті перейменування болт і називається кримськими татарами). Але хто ж про це знає...
Ото скажімо пасіба, що нас ніхто ще у "цюцюркових українкинь", замість "українців", поки що офіційно не перейменував. А то було б нам отут дискусіє, ога