Антивакцинатори та вакциноскептики озброїлися нібито приголомшливою статистикою. Вони стверджують, що в тих країнах світу, які вакцинували від ковіду більше від половини дорослого населення, смертей і госпіталізацій більше саме серед вакцинованих. Проте чи дійсно тут є зрада? На щастя, ні. Ми...
lb.ua
Антивакцинатори та вакциноскептики озброїлись нібито приголомшливою статистикою. Вони стверджують, що в тих країнах світу, які вакцинували від ковіду більше половини дорослого населення, смертей та госпіталізацій більша саме серед вакцинованих. Проте, чи дійсно тут є зрада? На щастя, ні.
Ми спробуємо розібратись на прикладі трьох країн – Ізраїлю, Великої Британії та США, чому вакцини працюють, а аргументи антивакцинаторів – ні.
Ізраїль
Ця країна була першою, яка розпочала масове щеплення проти коронавірусної хвороби. Вже
наприкінці грудня 2020 року почали щепити населення, а станом на 7 серпня 2021 року в Ізраїлі провакцинували 2 дозами 62% населення. Епідеміологічна ситуація почала покращуватись, вже в березні
заявили про пом'якшення карантинних обмежень та плани скасувати носіння масок на вулиці. Проте в червні через поширення штаму Дельту та зростання захворюваності знову поновили масковий режим. І тут гримнула “зрада”, яка звучить наступним чином: “основна маса важких та смертельних випадків – серед вакцинованих”. І хибний висновок: вакцини не працюють.
Основна проблема цього повідомлення – маніпуляція даними та контекстом. Як пам'ятаємо, в Ізраїлі, на відміну від України, наразі набагато більше вакцинованих, ніж невакцинованих. Вакцинальна кампанія проходила послідовно і в першу чергу щепили людей з групи ризику, а саме: літніх людей, людей з хронічними захворюваннями та лікарів. В Ізраїлі вакциновано
практично 90% населення віком 60+.
Щеплення не надає 100% гарантії того, що ви не захворієте. Проте
за даними Ізраїлю, навіть враховуючи штам Дельта, вакцина від Pfizer на 93% захищає від важких форм захворювання та госпіталізації. Тобто, орієнтовно 7% людей можуть важко захворіти та потрапити в лікарню, навіть якщо вони вакциновані.
Це усереднені дані, якщо ми візьмемо різні групи пацієнтів, то ефективність може різнитись в залежності від віку, імунітету людини тощо. Отож якщо в Ізраїлі якась людина з групи ризику і захворіє, то це буде скоріш за все вакцинована людина. Просто реальність така, що в Ізраїлі практично немає невакцинованих людей з групи ризику.
Але що ми побачимо, якщо подивимось на загальну картину? А загальна картина показує нам, що рівень захворюваності та смерті в Ізраїлі драматично знизився. Якщо в пік пандемії середньотижнево в січні в Ізраїлі фіксували
62 смерті в день, то в середньому за тиждень в серпні
зафіксували 9 смертей на день.
При цьому Ізраїльські ЗМІ
пишуть: “Жодна повністю вакцинована людина віком менш як 50 років не знаходиться у важкому стані”. А от у невакцинованих ситуація сумніша: 14 невакцинованих людей молодше 50 років у важкому стані. Двом з них – менше ніж 40 років.
Казати, що в Ізраїлі люди з групи ризику хворіють, тому що вакциновані, так само безглуздо, як казати, що вони хворіють, тому що живуть в Ізраїлі. Оскільки більшість людей з групи ризику вакцинована, то і випадків серед вакцинованих буде більше.
До того ж не варто забувати про людський фактор: ті, хто ще не отримав вакцини, можуть поводитись обережніше та мати менше контактів.
Антивакцинатори часто
постили графіки, де нібито саме вакциновані видаються найбільш вразливими. Це ефект абсолютних чисел: оскільки вакцинованих більше, то тому хоч і відсоток хворих серед них менший, в абсолютних цифрах це більше, ніж невакциновані, що захворіли.
Також якщо ми подивимось на показники на
100 000 населення, то побачимо, що переважна більшість нових випадків припадає на невакциноване населення.
“Те, що вакциновані хворіють, не означає, що вакцини не працюють, – каже доктор Роберт Сіріл Боллінгер з Університету Джона Хопкінса щодо Ізраїльської статистики в коментарі
Associated Press. – В Ізраїлі дуже низькі показники в порівнянні з часом коли кампанія зі щеплення ще не розпочалася”.
Велика Британія
В Британії антивакцинатори розповсюджують схожу риторику: нібито велика частина вакцинованих людей помирає.
Головна “зрада” піднялася через
звіт служби охорони здоров'я Англії, який аналізує 92,029 випадків штаму Дельта, зафіксованих між 1 лютим та 22 червням 2021 року.
В 4-й таблиці на 13-й сторінці звіту вказано, що 50 людей, які отримали дві дози вакцини, померли від штаму Дельта. А от померлих невакцинованих було 44. Вакцинальний статус ще 3 людей був невідомий, а ще 20 померлих людей отримали 1 дозу вакцини. З цього були зроблені гучні заголовки:
62% смертей серед вакцинованих людей.
Але як тільки ми подивимось на контекст – ситуація вже виглядатиме не так сенсаційно.
Відповідно до звіту, з 92,029 випадків штаму Дельта хворобу зафіксували у 53,822 невакцинованих людей і лише у 7,235 вакцинованих
Але важливо звернути увагу на вікові категорії.
Всі 50 смертей вакцинованих людей відбулись у віковій категорії 50+. В цій віковій категорії двома дозами було щеплено 3.546 пацієнтів. Виходить, що 1.4% людей віком 50+, вакцинованих двома дозами, померли. Але з 976 невакцинованих пацієнтів віком 50+ померло вже 38 людей. Це 3.9%. А от серед повністю вакцинованих людей до 50 років смертей не зафіксовано взагалі.
І знову ж таки, для контексту: станом на 7 серпня у Великій Британії вакциновано двома дозами
74,5% населення. Переважна більшість населення, як і в Ізраїлі – люди з групи ризику, які мають вищі шанси померти, враховуючи, що певний відсоток людей залишається вразливим до інфекції навіть після щеплення. Як і в Ізраїлі, смертність та захворюваність у Великій Британії
значно нижча, ніж на початку вакцинальної кампанії.
США
В США епідемія під назвою “всі вакциновані помруть” почалась з перекручування
повідомлення Центру з контролю та профілактики захворювань США (CDC) про те, що 74% людей, які захворіли під час спалаху ковіду в штаті Массачусетс, були повністю вакциновані.
Таке повідомлення дійсно існує, але диявол як завжди в деталях.
Антивакцинатори забули уточнити такі важливі деталі:
- лише 4 вакциновані людини потрапили в лікарню;
- не зафіксовано жодної смерті;
В США також як в Ізраїлі чи Великій Британії
більшість людей віком 65+ повністю вакциновано.
Чим більше таких людей буде вакциновано, тим частіше ми будемо чути про те, що вони теж хворіють, але це не означатиме, що вакцина не діє.
В США, як і у вищезгаданих країнах, показники захворюваності та смертності значно нижчі, ніж до початку вакцинальної кампанії.
Питання щеплення – це не ситуація “все або нічого”. Це ситуація, яка ставить перед нами питання: “Чи вмієте ви оцінювати ризику?”, “Розставляти пріоритети”?, “Бачити цілісну картину”? Від відповідей на ці питання залежать ваші шанси на виживання.