У форумі директорів з фінансів, що проводився журналом «Forbes Україна» минулого тижня, взяли участь власники бізнесів, генеральні й фінансові директори провідних українських компаній, співробітники фінансових підрозділів, фінансові консультанти та представники ЗМІ. Захід складався з двох блоків: «CFO і стратегічне управління» та «Лідерський потенціал CFO». Ірина Євець, фінансовий директор «МТС Україна», взяла участь у другій частині форуму та розповіла аудиторії про своє бачення ролі CFO у бізнесі компанії, а також відповіла на запитання учасників.
Про виступ на форумі:
Участь у форумі для мене була дуже цікавою. Я отримала багато корисної інформації й обзавелася новими знайомствами. Разом зі мною у дискусії брали участь інші спікери з досвідом роботи на позиціях CFO та СЕО. Незважаючи на те, що бізнеси наших компаній дуже відрізняються, ми з колегами зійшлися в розумінні й баченні ролі CFO в компанії, та в тому, якими якостями має володіти успішний фінансовий директор.
Крім набору традиційних для професії/позиції фінансового директора якостей, є інші, менш очевидні, але, з моєї точки зору, дуже важливі для успішного CFO.
CFO повинен, у першу чергу, керуватися бізнес-інтересами компанії в цілому, а не бути зацикленим всередині своєї дирекції, переслідуючи й захищаючи функціональні цілі та завдання. Не менш важливо для успішного CFO – стежити за світовими трендами, оскільки Україна вже інтегрована у світові процеси і є сильно залежною від них.
Спілкуючись на форумі з колегами, я помітила, що багато фінансових директорів українських компаній занурені в проблеми своєї компанії та країни, і не відстежують інформацію на світових ринках. На мій погляд, CFO, який не слідкує за індексами бірж різних країн, за крос-курсами валют, вартістю енергоносіїв і коммодіті, незалежно від того, в якому бізнесі він працює, втрачає величезну й важливу частину корисної для компанії інформації.
Важливу роль у роботі CFO грає IT-складова. Залежно від масштабу бізнесу та рівня зрілості, компанії користуються різними обліковими системами. Традиційно, в першу чергу автоматизуються функції бухгалтерського обліку та звітності, функції казначейства і т.д.
Майбутнє – за автоматизованими управлінськими інформаційними системами, в яких «живуть» не лише фінансисти, а й уся компанія, всі функціонали. За наявності такої системи, всі зацікавлені користувачі мають доступ до єдиного джерела інформації, користуються єдиною уніфікованою системою управлінської звітності, необхідною для прийняття управлінських рішень. У цій же системі ведеться бухгалтерський та податковий облік, формуються всі обов'язкові звіти .
Українська бізнес-реальність ще далека від цього, тому що дуже багато компаній вважають за краще вести бізнес не зовсім прозоро і консолідують фінансову та управлінську звітність в Microsoft Excel.
Через пару років бізнес стане ще більша IT-залежним, отже, CFO не зможе бути успішним, не маючи їх у своєму арсеналі інструментів і не вміючи з ними поводитися.
CFO майбутнього неможливий без високих технологій та мобільного зв'язку. Смартфон, мобільний інтернет і віддалений захищений доступ до корпоративних продуктивних систем повинні стати надійними супутниками CFO. Собі в супутники я вибрала продукти Apple і, звичайно ж, послуги своєї компанії. Для мене важливо завжди мати надійний і швидкий доступ до інформації, що мене цікавить, з будь-якого пристрою, який у мене є під рукою, чи це смартфон, планшет або ноутбук. Думаю, років за п'ять зі столу фінансового директора взагалі зникне папір та фізичні носії інформації, тому що вся робота буде реалізована за допомогою IT-систем та мобільного зв'язку.
Про лідерський потенціал CFO
Успішний CFO (під цим терміном я маю на увазі CFO – максимально корисного й ефективного для компанії) повинен володіти набором певних якостей. У першу чергу, я б виділила такі:
Мати глибоке знання й розуміння бізнесу своєї компанії. Часто вважається, що CFO достатньо бути хорошим фінансистом, а природа бізнесу компанії – питання другорядне. Це помилково.
Бути комунікабельним та відкритим до спілкування. Успішний CFO вміє налагодити відносини з колегами, партнерами, й відкритий до діалогу. Забуваючись в кабінетах і електронних системах, CFO часто втрачають величезну частину інформації, необхідної для того, щоб бути успішними.
Бути хорошим управлінцем/лідером для своєї команди. Вміти будувати команду і налагоджувати внутрішні комунікації у своєму підрозділі. У колективі має бути створена атмосфера для відкритого спілкування між співробітниками і вільного обміну інформацією.
Приймати рішення, виходячи з потреб бізнесу. Часто буває, коли розраховані за моделями бізнес-кейси виглядають неефективними і неприбутковими. Але весь фокус у тому, що бізнес моделі ґрунтуються на припущеннях (assumptions). Реалії життя у нашому світі, що стрімко розвивається, завжди відрізняються від моделей. Треба вміти чути бізнес.
Бути джерелом своєчасної та адекватної інформації для CEO. У силу того, що через фінансистів проходить величезний обсяг інформації з усіх функціональних напрямів компанії, у CFO є можливість «тримати руку на пульсі» всього, що відбувається в компанії. Вміння швидко аналізувати інформацію, отриману з різних джерел, дає можливість прорахувати можливі вигоди або проблеми для компанії і оперативно інформувати СЕО для прийняття рішень.
Зрештою, вся ця інформація і прийняті рішення відображаються у рядку прибутку.
Коротко про спікера
Ірина Євець – професійний менеджер з 18-ти річним практичним досвідом. З вересня 2011 р. займає посаду фінансового директора «МТС Україна». До приходу в МТС з 2009 р. до 2011 р. Ірина працювала в ПрАТ «КЗБН Росинка» (до 2010 р. Orangina Schweppes Group Ukraine) спочатку на посаді фінансового директора, згодом на посаді Голови Правління. До цього, протягом 7 років Ірина керувала групою «Укрпродукт» (Ukrproduct Group), займаючи ключові керівні посади. У 2002 р. Ірина прийшла в компанію на посаду фінансового директора, а вже наступного, 2003 року, очолила компанію. До початку своєї кар'єри в «Укрпродукт Груп», з 1993 р. до 2001 р., Ірина керувала аудиторською компанією «АудитЮрПослуги» (м.Львів, Україна).