Моя особиста практика.
Будинок біля 100 м2, 1,5 цегли силікат, зсередини штукатурка гіпс (у ванній - цемент), горище утеплене ватою 10 см, вікна 3 скла WDS. Твердопаливний котел Termico КДГ 16 кВт (брав з запасом) шахтного типу з автоматикою та турбіною, утеплена ємність 500 л, бойлер непрямого нагріву Gorenje TGRK 100, тепла водяна підлога в 30% будинку (ванна/кухня/коридор), 4 насоси (2 на опалення, 2 на теплу підлогу), батареї біметал 9 штук (7 з них - Leonardo), купа манометрів, кранів та дротів.
Вся система опалення зроблена під ухилами.
Автоматика корисна у 2 випадках:
1. якщо котел не розгорається.
2. коли треба закладку розтягнути: звичайно котел прогорає за 3 години, з автоматикою - за 6. Автоматика "душе" його.
З температури в хаті десь +8-9 виходимо на +15-19 за 2-3 години, це приблизно 2 повних закладок дров.
Коли не було світла - затоплював вручну без автоматики і насосів. Дуже швидко прогріваються батареї - оскільки гаряча вода піднімається у верхню частину баку - і звідтіля зразу розходиться по батареях.
Дивлюсь за температурою: якщо доходить до 70-80 - "душу" котел, прикриваючи піддувало та віконце турбіни. По суті це те саме, що робить автоматика самостійно.
Проблема автоматики в тому, що там стоїть програма, і якщо з ноля розтоплювати - та 2-годинна стадія виливається у 4 години, тому перша топка - бажано вручну.
Без автоматики тепла підлога не працює, тому перекриваю, а все інше завдяки ухилам - працює "на ура".
Дуже задоволений майстром, який минулого року все це монтував десь 4 місяці, і цього року продовжив, коли ставили бойлер та виставляли сантехнічні прибори.
Отже головне, що я хотів донести цим постом - система опалення з ухилами може легко працювати автономно, без насосів та безперебійників.
P.S. Коли написав - згадав свою бабу у приватному будинку з газовим котлом. Позавчора-вчора не було багато годин світла - але опалення у неї працювало добре і без насосу. Можлива причина - труби системи великого диаметру, які дід робив ще наприкінці 60-х років.